Kada je uopšte pravo vreme za to?
Možda sa 3 godine? Ili sa 5? Malo samo dok skuvam ručak? A ne, tek kada krene u srednju! Ovako nekako izgledaju i stavovi među roditeljima kada su u pitanju deca i telefoni. Neki roditelji od malena decu izlažu telefonima, neki su izričiti u stavu da telefon nije za decu. Ako pitamo struku, dobijamo stav da što kasnije damo telefon detetu – to bolje. Šta je onda pravi odgovor za vas?
Za početak, u jednom se moramo složiti: odrasli ne ispuštaju mobilne telefone iz ruku. Svakodnevno. U takvom okruženju, prirodno je da deca teže ka njima jer su to iz njihovog ugla spravice koje roditelji svako malo pipkaju i deluje da se zabavljaju. I onda dete dolazi sa pitanjem: a kada ću ja dobiti telefon?
Bez obzira na suprotstavljene stavove, treba naglasiti da mobilni telefoni ne treba da budu bauk za decu. To je tehnologija njihovog doba i ne može ih se potpuno isključiti iz toga, pogotovo što ih odrasli koriste u tolikoj meri. Suština je u tome da li i koliko učestvujete sa detetom u njegovom iskustvu sa mobilnim telefonom ili je ono prepušteno samo sebi. Kao i sa raznim drugim stvarima i situacijama, tokom odrastanja deteta, neophodno je da roditelj igra aktivnu ulogu u tom dečijem iskustvu.
U ovom tekstu ćemo se osvrnuti na nekoliko bitnih stvari na koje treba da obratite pažnju kada je reč o deci i mobilnim telefonima.
Mobilni telefon nije igračka.
Upotreba telefona u zavisnosti od uzrasta deteta
Prvi ključni faktor koji treba razmotriti jeste uzrast deteta. Svaka dobna grupa razume i može da koristi mobilni telefon na svoj način. Evo kako možete pristupiti različitim uzrastima:
Predškolci
Predškolci često pokazuju radoznalost prema telefonima jer ih i vide u rukama roditelja više puta u toku dana. U ovom uzrastu, mobilni telefon se može koristiti isključivo pod nadzorom roditelja za edukativne igre i video pozive sa porodicom. I na tome upotreba telefona treba i da se završi. Ovo je kritična dob kada dete treba da razvija sebe pod uticajem spoljnog sveta a ne tehnologije i potrebno je istrajati u tome.
Osnovna škola
Deca u osnovnoj školi su već uveliko upoznata sa mobilim telefonima i to je činjenica. U ovom uzrastu u fokusu su igrice na telefonima, igranje u mreži sa drugarima i prvi kontakti sa socijalnim mrežama. Veoma je bitno da sa decom komunicirate o njihovom ponašanju online, koje opasnosti ih vrebaju na Internetu i kako da se zaštite. Iako u ovom uzrastu ne možete, kao roditelj, da sedite pored njih dok koriste mobilni telefon, i dalje je jako važno da postoji nadzor upotrebe telefona. Kao roditelji, morate igrati aktivnu ulogu u njihovom online životu, biti upoznati sa aplikacijama koje koriste kao i za koju svrhu najviše koriste telefon.
Srednja škola
U Srbiji, srednjoškolci već uveliko imaju telefon i on je sastavni deo njihove svakodnevnice. U ovom uzrastu se telefon najčešće koristi za komunikaciju sa vršnjacima, socijalne mreže i generalno istraživanje Interneta. U ovom uzrastu je ključno kako ste postavili pravila ponašanja na Internetu i pravila korišćenja telefona tokom osnovne škole. Nadzor dece u ovom uzrastu bi svakako trebao da bude minimalan ali i dalje uz aktivno učešće roditelja kroz razgovor sa decom. Na ovom je jako bitno istrajati zbog izazova koje sa sobom nose socijalne mreže, cyber bullying kao i sve češće prisutan sexting.
Budite deo dečijeg online odrastanja.
Bezbednost i nadzor telefona
Kada detetu date mobilni telefon, važno je da razmotrite aspekte bezbednosti i roditeljskog nadzora. Da li će dete biti bezbedno ako surfuje po Internetu? Šta je sa štetnim sadržajima? Kako da znam u koju svrhu dete koristi telefon? Jako je važno da od prvog dana, kada dete dobije svoj telefon, pričate o bezbednom ponašanju na Internetu, kakve sadržaje da izbegavaju i kako da se zaštite samostalno.
Činjenica je da se današnji mobilni telefoni prave za odrasle i da sa njima možete da uradite baš sve online. Kao opcija za zaštitu dece online, javljaju se aplikacije za roditeljsku kontrolu i praćenje aktivnosti dece na na Internetu. Veliki broj ovih aplikacija omogućuje roditeljima da praktično špijuniraju decu i imaju totalnu kontrolu nad telefonom što ne pomaže baš uspostavljanju poverenja. Sa druge strane, telefon koji naš tim razvija, Ariel Phone, može da vam pomogne u zaštiti dece na Internetu a takođe i da ostanete u dodiru sa dečijim aktivnostima na telefonu bez špijuniranja.
Stalna edukacija o odgovornom korišćenju
Odgovorno korišćenje mobilnog telefona zahteva kontinuiranu edukaciju dece i to je proces bez prestanka. Objasnite detetu o cyberbullyingu, deljenju ličnih informacija i zloupotrebi interneta. Takođe, razgovarajte o posledicama prekomernog korišćenja telefona na njihovo zdravlje i socijalne veštine. Otvorena komunikacija je ključ za razumevanje i usvajanje ovih važnih veština. Takođe, bitna je i kontrola vremena provedenog na telefonu i održavanje ravnoteže između online i offline aktivnosti. Važno je da deca razumeju to i da se svi pridržavaju postavljenih pravila. Evo i nekoliko praktičnih saveta koje možete da podelite sa vašom decom:
- Da nikada ne ostavljaju lične podatke online bez da se konsultuju sa vama
- Da ne dele svoje fotografije olako na društvenim mrežama jer mogu lako da budu zloupotrebljene
- Da na vreme informišu roditelje ukoliko imaju neki problem online
- Da ne pričaju online sa ljudima koje ne poznaju i ne dele lične podatke
- Da ništa na Internetu nije besplatno i da to uvek imaju na umu.
Budite aktivan učesnik njihovog online života!
Ovo je verovatno i ključna stvar. Kao što decu ne puštamo same na stadione i delove grada koji nisu baš preterano sigurni tako isto treba da postupamo i sa njihovim online iskustvom. Pričajte sa svojom decom o tome šta su radili sa telefonom danas, da li su videli neki zanimljiv video ili igricu, šta su koristili od aplikacija itd. Kroz sticanje poverenja deca će se i sama osloboditi da vas pitaju i konsultuju u slučaju da imaju neki problem online ili im nešto nije jasno. Ovakav odnos će sprečiti situaciju da dete online traži rešenje za svoj problem i vi ćete biti spokojni znajući kako vaše dete koristi telefon i šta zaista radi online.
Zaključak
Davanje mobilnog telefona detetu je važna odluka i treba je pažljivo razmotriti. Uzimajući u obzir uzrast deteta, bezbednost, edukaciju i nadzor, možete pomoći svom detetu da odgovorno koristi mobilni telefon. Ključno je održavanje otvorene komunikacije i postavljanje jasnih pravila kako bi se obezbedila bezbedna i odgovorna upotreba mobilnog telefona.
Ovaj proces može biti izazovan, ali uz podršku i razumevanje, možete pomoći svom detetu da nauči važne veštine za korišćenje mobilnog telefona u savremenom svetu.
I ne zaboravite, donošenje ove odluke zahteva razmatranje potreba i sazrevanja vašeg deteta, pa se potrudite da je pravilno informisana i spremna za odgovorno korišćenje mobilnog telefona kad dođe taj trenutak.
A kad taj trenutak dođe, pa razume se: Ariel Phone!