Svako dete bi moralo da bude sigurno, zar ne? Međutim, događaji koji su se desili u bliskoj budućnosti nam govore da svako dete nije sigurno u svakom trenutku. Za nas u Ariel phone timu to je bio alarm koji je signalizirao da je vreme da odgovorimo na pitanje kako povećati bezbednost dece, a odgovor je specijalni Ariel Phone režim panike.
Ovaj režim je posebno koristan za roditelje čija deca idu sama u školu, treninge ili provode više vremena bez nadzora roditelja. Hajde da istražimo kako režim panike funkcioniše i zašto je toliko važan.
Šta je Ariel Phone režim panike?
Režim panike je poseban sigurnosni režim Ariel Phone telefona za decu čija je osnovna uloga da pomogne deci da brzo i jednostavno obaveste svoje roditelje u slučaju da se nađu u potencijalno opasnoj situaciji. Ovaj režim deluje tako što automatski uključuje ili isključuje različite funkcije na telefonu što omogućava maksimalnu zaštitu pristupa telefonu i podacima kao i brži pronalazak putem GPS lokacije koja se šalje roditeljima.
Kako aktivirati Ariel Phone režim panike?
Kako bi Ariel Phone režim panike funkcionisao, neophodno je da roditelj prilikom prvog podešavanja Ariel phone telefona izvrši komandu “init„. Ova komanda mora da se izvrši kako bi se koristile i ostale funkcije na telefonu. Na taj način se osigurava da telefon raspolaže podatkom o broju telefona sa kojim treba da komunicira u režimu panike.
A, da bi dete uspešno aktiviralo režim panike, potrebno je da 5 ili više puta brzo pritisne dugme za paljenje telefona (“Power button”). Nakon toga, režim panike se automatski aktivira i šalje dalje signale roditelju.
Šta se dešava kada se režim panike na telefonu aktivira?
Nakon što dete 5 ili više puta brzo pritisne dugme za paljenje, dolazi do niza aktivnosti koji imaju za cilj zaštitu pristupa telefonu i slanje tačne lokacije roditelju.
Konkretne radnje koje se dešavaju nakon aktivacije izgledaju ovako:
- Nova šifra
Telefon se zaključava, postavlja se nova šifra koja se šalje roditelju putem SMS poruke. - Onemogućavanje podešavanja
Onemogućava se pristup statusnoj traci (u gornjem delu telefona) kako niko ne bi mogao da pristupi podešavanjima, avionskom režimu i drugim važnim opcijama. Na taj način se sprečava prekid signala u avionskom režimu što igra značajnu ulogu u pronalasku telefona i deteta. - Onemogućavanje gašenja telefona
Onemogućava se meni koji iskače na dugi pritisak dugmeta za paljenje telefona (Power button) kako niko ne bi mogao da ugasi telefon dok je režim panike aktivan. - Slanje lokacije roditelju
Telefon automatski šalje lokaciju roditeljima putem SMS poruke, u vidu URL adrese ka Google Mapama gde se prikazuje lokacija dečijeg telefona. Takođe, nova lokacija se šalje roditeljima na svaku promenu u radijusu od 100 metara u odnosu na prethodnu lokaciju.
Šta je još važno da znate?
- U režimu panike su dostupne samo komande za lociranje i otključavanje telefona koji je kod deteta, dok su u normalnom režimu rada telefona sve komande dostupne. Sve komande koje Ariel Phone nudi mogu da šalju samo roditelji.
- U režimu panike i pozivi i SMS poruke funkcionišu.
Kako se režim panike deaktivira?
Režim panike se deaktivira otključavanjem telefona putem šifre koju je roditelj dobio u SMS poruci nakon aktiviranja režima panike. Takođe, roditelj može da pošalje komandu za otključavanje telefona i režim panike će prestati sa radom.
Kada i zašto je ovaj režim panike koristan u realnim situacijama?
Samo roditelji mogu da razumeju strah koji se javi kada ne znaju gde se nalazi njihovo dete. Isto tako, samo dete može da zna koliko su jake emocije kada ne može da pronađe roditelja onda kada mu je potreban. Strah, neizvesnost, panika, bespomoćnost, ljutnja – samo su neke od emocija koje doživljavaju obe strane. U tim trenucima, i dete i roditelj samo žele da se pronađu, a znamo koliko su prve minute bitne. Zbog toga je širok raspon situacija u kojima je režim panike koristan, od gubljenja u tržnom centru do otmice.
Šta ako se dete izgubi u tržnom centru?
Zamislimo dete koje se izgubilo u tržnom centru. Umesto da samo luta po centru tražeći roditelje, dete može aktivirati režim panike na svom telefonu. Telefon odmah šalje roditeljima poruku sa GPS lokacijom deteta pa tako oni brzo dolaze na lice mesta ili usmeravaju obezbeđenje ka detetu.
Šta ako je detetu potrebna hitna medicinska pomoć?
U slučaju da dete ima medicinski problem, poput napada astme ili alergijske reakcije, aktiviranje Ariel režima panike može omogućiti brzo obaveštavanje roditelja i pružanje adekvatne pomoći. Ovakva signalizacija može ubrzati dolazak hitne pomoć.
Šta ako se dete nađe pored nepoznate ili nepoželjne osobe?
Ako se vaše dete oseća ugroženo zbog prisustva nepoznate osobe, može diskretno aktivirati režim panike tako što će bar 5 puta kliknuti na dugme za paljenje telefona. Ta aktivnost će omogućiti slanje poruke roditeljima koji će brzo reagovati i preduzeti potrebne sigurnosne mere. Ovo je posebno korisna opcija deci koja često provode vreme bez roditelja na igralištima, idu sami u prodavnice ili putuju sami.
Šta ako je dete kidnapovano?
Ne smemo zanemariti jedan od najkritičnijih scenarija u kojem režim panike može biti od neprocenjive vrednosti. Zamislimo dete koje se nađe u opasnosti da bude oteto ili je već oteto. Diskretno aktiviranje režima panike može biti presudno u ovakvim trenucima. Telefon će odmah poslati upozorenje roditeljima, uključujući GPS lokaciju deteta. Pored toga, na Ariel telefonima će režim panike sprečiti isključivanje telefona i prekid signala što dodatno povećava šansu za pronalazak i spašavanje deteta.
Koje su prednosti korišćenja Ariel telefona sa režimom panike?
Kada sve sumiramo, prednosti režima panike se mogu svrstati u 3 velike celine:
- Brza reakcija: Režim panike omogućava deci da brzo i diskretno signaliziraju problem bez potrebe da ulaze u aplikacije ili traže kontakte.
- Automatizacija: Procesi poput slanja poruka i GPS lokacije su automatizovani, što smanjuje rizik da dođe greške u hitnim situacijama.
- Mir i sigurnost: Znajući da dete ima alat za hitne situacije, roditelji mogu biti mirniji dok su deca bez nadzora. Ovo je posebno važno kada se radi o deci nižeg uzrasta koja tek izlaze u svet bez roditelja.
Na šta još morate obratiti pažnju?
Iako režim panike može biti izuzetno koristan, postoje neki tehnički izazovi koje treba uzeti u obzir, a koje je najbolje unapred rešiti.
Jedna od takvih stvari koje morate imati na umu jeste baterija telefona sa kojeg se potencijalno šalje signal za paniku. Dakle, skrenite pažnju detetu koliko je važno da redovno pune telefone i da održavaju visok nivo baterije kada nisu kod kuće, kako bi mogli da iskoriste opciju režima panike ukoliko bude potrebe.
I ono najvažnije, kada se radi o Ariel Phone telefonima ne morate da brinete o dodatnim aplikacijama. Oni već imaju ugrađen pouzdan režim panike i nisu potrebne dodatne instalacije.
Šta još možete uraditi kako biste povećali bezbednost dece?
Osim korišćenja režima panike na Ariel Phone telefonu, postoje i druge važne mere koje roditelji mogu preduzeti kako bi dodatno povećali bezbednost svoje dece. Otvoren i kontinuiran razgovor sa decom o opasnostima i načinima kako se nositi sa njima je ključan. Deca treba da znaju da mogu uvek da se obrate roditeljima ako osećaju da su u opasnosti.
Takođe, postavljanje jasnih pravila o tome gde deca smeju ići i s kim je od ključnog značaja za njihovu bezbednost. Deca bi trebalo da nauče i steknu naviku obaveštavanja roditelja gde idu i s kim su.
Učenje dece kako da bezbedno koriste internet, prepoznaju (online) prevare i štite svoju privatnost su temelj za sve ostale mere. Kroz ove mere, roditelji mogu stvoriti sveobuhvatan pristup bezbednosti koji kombinuje otvorenu komunikaciju, poverenje i tehničku podršku.