Postoji li nešto što može za tako kratko vreme da nas isfrustrira kao kada se u sred gledanja nekog sadržaja prikaže reklama? Reklame su toliko postale sastavni deo savremenog društva da ih skoro ni ne primećujemo dok se ne desi baš to. Međutim, reklame se ne prikazuju samo nama nego i deci dok koriste svoje uređaje. Dok mi odrasli imamo razvijeniji kritički stav prema reklamnim porukama, deca su često ranjivija na njihov uticaj. Zbog toga je ključno razumeti kako reklame utiču na decu, koji tipovi reklama najčešće dopiru do njih te kako sprečiti takav uticaj.
Tipovi online reklama koji utiču na decu
Reklame predstavljaju određenu vrstu komunikacije kojom se publika pokušava, otvorenim ili skrivenim porukama, ubediti u korisnost nekog proizvoda ili usluge. Prisutne su u različitim formatima i plasiraju se putem različitih medija. I dok su ranije reklame za televiziju zauzimale najviše prostora, danas su ih zamenile online reklame na mobilnim uređajima, posebno ako govorimo o deci kao konzumentima.
Svaka vrsta reklame ima specifičan način na koji privlači pažnju dece, koristeći taktike koje su prilagođene njihovom uzrastu i interesovanjima. Prema tome razlikujemo neke osnovne tipove reklama koje utiču na decu.
Reklame za hranu i piće
Jedan od najvećih problema reklama koje se plasiraju deci jeste njihov veliki uticaj na izbor hrane, obično one manje zdrave. Slatkiši, grickalice, brza hrana i gazirani napici često su predstavljeni kao primamljivi i „kul“.
Moguće posledice ovakvog uticaja reklama ogledaju se u usvajanju loših prehrambenih navika i povećanom riziku od gojaznosti. S obzirom na to da deca mlađeg uzrasta nemaju dovoljno razvijene kapacitete niti iskustvo da mogu sama proceniti štetnost ovakvih reklama, ovakav uticaj može da bude zaista zabrinjavajuć.
Reklame unutar video igara i aplikacija
Ove reklame imaju specifičan način interakcije sa decom, često prikrivajući svoju komercijalnu prirodu i koristeći strategije nagrađivanja. Šta to zapravo znači?
Glavne karakteristike reklama u video igrama i aplikacijama:
- Nagrađivanje za gledanje reklama
Jedan od najčešćih načina reklamiranja unutar video igara jeste ponuditi nagradu deci u zamenu za gledanje reklama. Na primer, deca mogu dobiti dodatne „živote“, virtuelni novac, opremu ili posebne karakteristike u igri ako pristanu da pogledaju promotivni video ili reklamu.
Ovaj sistem je posebno efikasan kod dece jer stimuliše dopaminske puteve u mozgu, dajući im osećaj zadovoljstva i instant nagrade. Na taj način, deca povezuju reklame sa pozitivnim ishodima u igri, što ih podstiče da ih gledaju više puta.
- Product placement unutar igara
Mnoge igre uključuju prikrivene reklame kroz tzv. product placement. Ovo se odnosi na situacije kada određeni proizvodi, brendovi ili usluge postaju deo igre. Na primer, u sportskim igrama deca mogu videti reklame za energetske napitke, automobile ili sportsku opremu postavljene unutar stadiona ili na dresovima virtuelnih igrača. Deca ne prepoznaju ovo kao reklamu, već ga doživljavaju kao deo same igre, što povećava asocijaciju sa zabavom.
- In-app kupovine
Mnoge igre koriste suptilne reklamne taktike kako bi podstakle decu da kupe dodatne predmete ili nadogradnje unutar igre. Na primer, deci se može ponuditi specijalna promocija „samo za ograničeno vreme“, gde za mali iznos mogu dobiti dodatne karakteristike ili nadogradnje, što stvara osećaj hitnosti i pritiska.
Posledice reklama u igrama i aplikacijama:
- Povećana potrošnja: Deca su podstaknuta da troše novac na virtuelne predmete ili nadogradnje zbog osećaja hitnosti i želje da se takmiče s vršnjacima.
- Izloženost brendovima bez kritičkog razmišljanja: Deca ne prepoznaju suptilno reklamiranje unutar igara kao komercijalnu poruku, što povećava njihov pozitivan stav prema brendovima i proizvodima koji se reklamiraju.
- Potencijalno razvijanje zavisnosti: Nagrađivanje kroz gledanje reklama može podstaći zavisničko ponašanje kod dece, jer se povezuje sa osećajem nagrade i instant zadovoljstva.
Ove reklame su veoma efikasne u privlačenju pažnje dece, jer su povezane sa zabavom i igrom, a često su integrisane na način koji nije lako uočljiv kao komercijalna poruka. Zbog toga je važno da roditelji i staratelji budu svesni ove strategije.
Reklame za igračke
Igračke predstavljaju veliki deo tržišta koje je usmereno na decu. Reklame za igračke često koriste taktiku “ograničene ponude“ ili “jedinstvene prilike“, što kod dece izaziva osećaj hitnosti i želju da odmah dobiju određeni proizvod.
Sve to može da dovede do stimulisanja kratkotrajnog zadovoljstva što kod dece često izaziva sve teže zadovoljavanje potreba i konstantnu potragu za “još i još”. Takođe, bitna posledica se odražava i na povećanu potrošnju roditelja ukoliko odluče da im ispunjavaju zahteve.
Reklame za odeću i modne dodatke
Reklame za odeću sve češće ciljaju decu, posebno tinejdžere. Ove reklame često koriste popularne influensere i manekene kako bi stvorile želju za brendiranom odećom, što može izazvati pritisak kod dece da prate modne trendove. Isto tako, ovakve reklame stavljaju značajan naglasak na materijalizam i status.
Kako reklame utiču na decu: Uticaj na dečiji mozak, donošenje odluka i sliku o sebi
Sada kada ste stekli utisak o tome koje sve vrste reklama postoje i kakve su posledice, vreme je da dublje zaronimo u problematiku. Zašto reklame mogu da budu rizične?
Znamo da su reklame oblikovane da privuku pažnju i izazovu emocionalni odgovor kod potrošača, a deca su posebno ranjiva na ove taktike. Zbog svoje kognitivne i emocionalne nezrelosti, deca još uvek ne mogu kritički razmišljati o porukama u reklamama niti o njihovim posledicama.
Ovo znači da reklame mogu značajno uticati na razvoj dečijeg mozga, oblikovati njihove odluke i doprineti formiranju slike o sebi.
Uticaj reklama na dečiji mozak
Deca prolaze kroz važne faze razvoja mozga, posebno u ranom detinjstvu, kada formiraju osnovne kognitivne funkcije. Reklame koriste specifične tehnike dizajnirane da stimulišu ove procese i privuku dečiju pažnju.
Mnoge reklame, posebno one namenjene deci, koriste dinamične slike, glasne zvukove, brze promene kadrova i živopisne boje kako bi privukle i zadržale dečiju pažnju. Ovakva stimulacija utiče na razvoj dečije pažnje, koja je još uvek u procesu oblikovanja. Deca postaju naviknuta na visoku stimulaciju, što može otežati koncentraciju na zadatke koji ne pružaju isti nivo senzorne interakcije, poput učenja ili čitanja knjige.
Reklame često koriste emocionalne poruke kao što su obećanja o sreći, prijateljstvu ili popularnosti. Ove poruke aktiviraju dopaminski sistem, što stvara osećaj zadovoljstva i potrebe za ponavljanjem iskustva. S obzirom na to, reklame mogu navesti decu da povežu proizvode sa srećom, čak i kada ti proizvodi nemaju dugotrajan uticaj na njihovu dobrobit.
Uticaj na donošenje odluka kod dece
Jedan od najvažnijih aspekata koji reklame utiču kod dece jeste njihova sposobnost donošenja odluka. Kako su deca u fazi razvoja kognitivnih veština, reklame igraju veliku ulogu u tome kako deca biraju proizvode i usvajaju potrošačke navike.
Neadekvatna procena vrednosti
Mlađa deca često nisu u stanju da prepoznaju razliku između zabavnog sadržaja i reklama, što znači da ih doživljavaju kao deo emisije, crtaća ili igre. Ova nesposobnost da kritički procene reklame dovodi do toga da deca nesvesno prihvataju poruke koje prenose reklame, smatrajući da su oni automatski vredni ili potrebni.
Na primer, reklame za igračke često prikazuju savršene situacije u kojima deca postaju popularna ili voljena kada koriste određenu igračku.
Uticaj reklama na impulsivno donošenje odluka
Takođe, reklame su dizajnirane da podstaknu impulsivno ponašanje, a to se posebno postiže kod dece. Kratki, privlačni slogani, ponude ograničenog trajanja i pozivi na akciju kao što su „kupite odmah“, povećavaju osećaj hitnosti.
Međutim, deca, za razliku od odraslih, nemaju u potpunosti razvijen prefrontalni korteks, deo mozga odgovoran za dugoročno planiranje i kontrolu impulsa. Zbog toga su sklonija donošenju brzih odluka bez razmišljanja o dugoročnim posledicama. Iako su roditelji ti koji donose krajnje odluke o kupovini, veliki problemi u odnosima i ponašanju mogu nastati kada se sudare roditeljska zabrana i dečija nezadovoljena “potreba” za proizvodom.
Formiranje slike o sebi kroz reklame
Ono najopasnije što se krije iza uticaja reklama na decu ogleda se upravo u efektima na formiranje slike o sebi. Reklame igraju važnu ulogu u oblikovanju dečije slike o sebi, jer često promovišu idealizovane slike i stereotipe o tome kako deca treba da izgledaju, ponašaju se i šta treba da poseduju kako bi bila „prihvaćena“ ili „kul“.
Ovo može imati značajne posledice na dečije samopouzdanje i identitet, naročito u periodu kada traže svoje mesto u društvu.
Idealizovani standardi lepote i ponašanja
Reklame za odeću, igračke, pa čak i hranu, često koriste modele i animirane likove koji predstavljaju idealizovane standarde lepote, snage ili popularnosti. Deca koja nisu u mogućnosti da dostignu te standarde, mogu razviti osećaj niže vrednosti ili nezadovoljstva svojim izgledom i sposobnostima.
Na primer, reklame za lutke ili akcione figure često prikazuju decu koja se igraju s njima kao popularnu, lepu i srećnu. Deca koja vide ove reklame mogu zaključiti da, kako bi bila popularna ili srećna, i ona moraju da poseduju iste proizvode i izgledaju kao modeli u reklamama. Ovo može izazvati osećaj neadekvatnosti kod dece koja se ne uklapaju u takve standarde, što može negativno uticati na njihovo samopouzdanje.
Rodne uloge i stereotipi
Isto tako, reklame često prikazuju tradicionalne rodne stereotipe, prikazujući devojčice u ulogama negovateljica, domaćica ili u kontekstu brige o izgledu, dok se dečaci prikazuju kao aktivni, avanturisti ili lideri. Ovakvi stereotipi mogu ograničiti dečiji razvoj i interesovanja, stvarajući pritisak da se ponašaju u skladu sa društvenim očekivanjima.
Deca koja se ne uklapaju u ove rodne stereotipe mogu doživeti osećaj neprihvaćenosti ili zbunjenosti, što utiče na njihov identitet i sliku o sebi. Na primer, devojčice koje su više zainteresovane za sport ili tehniku, mogu se osećati neprikladno jer ne prate obrasce koji se nameću u reklamama.
Zaključak: Kako zaštititi decu od uticaja reklama?
Kroz televiziju, a najviše društvene mreže, video igre i aplikacije, deca su svakodnevno izložena brojnim komercijalnim porukama koje utiču na njih. Sa sve većim brojem reklama koje se kriju iza zabavnog sadržaja, kao roditelji imate izazovan zadatak pred sobom – kako zaštiti decu od preteranog komercijalnog uticaja?
Edukacija, ograničavanje vremena ispred ekrana i razgovor o tome šta su reklame predstavljaju prvi korak ka stvaranju kritičnog stava kod dece. Međutim, tehnologija može biti od velike pomoći u ovom procesu.
Ariel Phone, telefon dizajniran specijalno za decu, nudi rešenje. Naš telefon blokira veliki broj reklama, omogućavajući vašim klincima bezbedniji i čistiji digitalni prostor. Sa Ariel Phone telefonima, deca mogu uživati u aplikacijama, a vi možete biti sigurni da nisu izložena neprimerenom komercijalnom sadržaju.
Više o našim Ariel Phone telefonima istražite na Ariel Phone stanici.