Svaki četvrti adolesecnt primi seksualno izazovan sadržaj putem društvenih mreža poput Snapchat-a i Instagrama. Kako vam to zvuči? Na prvu se možda iznenadite, potom razumete da mladi imaju potrebu da eksperimentišu, a onda kreće zabrinutost – do čega to sve može da dovede? Seksting među decom i adolescentima je sve rasprostranjeniji i nosi sa sobom različite izazove na koje moramo biti spremni. U članku saznajte sve o sekstingu i o tome šta vi kao roditelj možete učiniti.
Šta je seksting?
Seksting (eng. sexting) podrazumeva slanje i primanje seksualno eksplicitnih poruka, fotografija ili video-snimaka putem digitalnih uređaja i društvenih mreža. Ono može imati različite forme i biti deo komunikacije između odraslih ali i mladih. Iako se na prvu pomisli da je seksting često deo samo ozbiljnih veza, to nije nužno – nekad je rezultat eksperimentisanja, radoznalosti ili osećaja pritiska od strane vršnjaka ili nepoznatih ljudi.
Seksting uključuje:
- Razmenu tekstualnih poruka sa seksualnim konotacijama.
- Slanje fotografija i/ili video-snimaka koje uključuju golotinju i/ili seksualni sadržaj često sa ciljem privlačenja pažnje ili izražavanja privrženosti.
- Slanje glasovnih poruka seksualnog sadržaja.
Prema istraživanju Poliklinike za zaštitu dece i mladih Grada Zagreba iz 2019. godine, čak 58,6% adolescenata primilo je poruke seksualno izazovnog sadržaja, a skoro 40% njih je pošiljatelju barem jednom uzvratilo sličnim sadržajem. Slični su podaci iz naših okolnih zemalja. Pa, koji je razlog za to?
Zašto je prisutan seksting među decom i adolescentima?
Seksting među decom i adolescentima postao je veoma čest fenomen, što nije ni čudno, zar ne? Za to je mnogo razloga – od uticaja medija do društvenog pritiska i istraživanja identiteta. Ipak, neki od glavnih faktora koji mogu objasniti prisutnost sekstinga među mladima su istraživanje i eskperimentisanje, potreba za prihvatanjem kao i uticaj drugih ljudi.
Pritisak vršnjaka i potreba za prihvatanjem
Sasvim je prirodno da mnogi adolescenti osećaju potrebu da budu prihvaćeni u društvu. To je period kada im je takva vrsta prihvatanja neophodna kako bi osigurali svoj položaj u društvu, ali i otkrili sami sebe. Zbog toga su skloni da urade različite stvari kako bi osigurali taj položaj, pa upravo tako seksting može nastati iz osećaja pritiska ili potrebe za dokazivanjem. Neki mladi smatraju da će na taj način postati popularniji ili biti bolje prihvaćeni među vršnjacima.
Radoznalost i istraživanje identiteta
Adolescencija je, takođe, period istraživanja sopstvenog identiteta i seksualnosti. Mladi ponekad koriste seksting kao način istraživanja sopstvene i tuđe seksualnosti, ali i kao sredstvo izražavanja i komunikacije sa osobom za koju su romantično ili seksualno zainteresovani. Takvo istraživanje može biti motivisano prirodnom radoznalošću o sopstvenim osećanjima i granicama.
Takođe, u pokušaju da izgrade bliske veze ili dublji nivo intimnosti, neki adolescenti koriste seksting kao način izražavanja osećanja prema drugoj osobi. Seksting se može posmatrati kao oblik romantike, gde mladi eksperimentišu sa načinima da izraze svoje emocije i interese.
Uticaj medija i influensera
Sa druge strane, društvene mreže često prikazuju seksting kao normalizovano ponašanje, pa mladi mogu steći utisak da je ovakav način komunikacije društveno prihvatljiv ili čak poželjan. Javnim ličnostima i influenserima koji javno dele provokativan sadržaj često se divi, što dodatno pojačava pritisak na adolescente da budu deo tog trenda.
Važno je prepoznati da ovakav trend može biti zabrinjavajuć jer često isključuje kritičko promišljanje o razlozima i posledicama povezanim sa sekstingom.
Dostupnost tehnologije
Sa dostupnošću pametnih telefona i društvenih mreža, mladi su u stalnom kontaktu jedni sa drugima, što čini seksting jednostavnim načinom komunikacije. Iako mladima deluje da je digitalna sfera sigurnija jer pruža anonimnost i distancu, upravo su ta dva faktora ključna za rizična ponašanja.
Međutim, sigurnost koju pruža skrivanje iza profila i distanca sa koje se šalju poruke, često je dovoljna da se pređu granice bezopasnog sekstinga. Anonimno i sa distance, gotovo svako može da napiše ili uradi bilo šta, bez preteranog osećaja odgovornosti. Upravo takva podloga je idealna za razvoj sajber nasilja.
Nejasno definisane granice privatnosti
U ovom razvojnom periodu mladi testiraju granice i uspostavljaju sopstvene norme privatnosti. Bez jasnih smernica o tome šta je prikladno deliti, mnogi adolescenti mogu biti skloni da šalju intimne sadržaje ne razmišljajući o posledicama.
U ovom razvojnom periodu mladi testiraju granice i uspostavljaju sopstvene norme privatnosti. Bez jasnih smernica o tome šta je prikladno deliti, mnogi adolescenti mogu biti skloni da šalju intimne sadržaje ne razmišljajući o posledicama.
Nedostatak edukacije o sigurnoj digitalnoj komunikaciji
Na prethodni faktor se nadovezuje i nedostatak obrazovanja o digitalnoj privatnosti i sigurnosti. Mladi nisu uvek svesni dugoročnih posledica slanja eksplicitnog sadržaja, kao što su mogućnost širenja ili zloupotrebe tih informacija. Edukacija o rizicima može pomoći u smanjenju sekstinga među adolescentima tako što će ih naučiti da bezbedno koriste internet i zaštite svoje osetljive podatke.
Seksting među decom i adolescentima: Koje su opasnosti?
S obzirom na to da ovakvo ponašanje u digitalnom svetu često ostavlja trajne tragove, ključno je da i deca i roditelji razumeju kakve su posledice. Ukoliko su osobe koje razmenjuju poruke dovoljno zrele i postoji jasna namera i kontrola, seksting ne mora biti nužno opasan. Međutim, deca često nisu svesna rizika niti posledica što dovodi i do težih posledica po sve uključene osobe.
Kada “samo za njega/nju” vide svi: Šta ako privatne slike i video snimici procure?
Jedan od najčešćih i najtežih scenarija sekstinga jeste kada privatni sadržaj postane javan. Ako osoba kojoj je sadržaj poslat odluči da ga deli sa drugima (bilo iz osvete, osećanja povređenosti, ili jednostavno zbog neodgovornosti), taj materijal može brzo da se proširi, postajući gotovo nemoguće zaustaviti dalju distribuciju.
Procurivanje privatnih slika i video snimaka može ostaviti veoma teške posledice, posebno za mlade osobe koje se suočavaju sa javnim sramoćenjem, emocionalnim stresom i dugotrajnim psihološkim posledicama.
Mladi se tada mogu suočiti sa ekstremnim osećajem stida i krivice. Ovaj stres može izazvati izolaciju od društva, gubitak poverenja u druge ljude i dugoročne posledice na emocionalno zdravlje, kao što su anksioznost i depresija.
Takođe, žrtve procurivanja privatnog sadržaja često postaju meta vršnjačkog nasilja. U nekim slučajevima, sadržaj se deli unutar škole ili društvenih mreža, gde vršnjaci komentarišu, ismevaju i ponižavaju osobu, što dodatno doprinosi razvoju problema.
Ono što je još više zabrinjavajuće jeste činjenica da ovakvi problemu mogu da vode do suicidalnih misli pa i samog suicida.
Zbog toga je važno da znate šta uraditi u slučaju da privatni sadržaj procuri. Net patrola, kreirana u sklopu Centra za nestalu i zlostavljanu decu, mesto je na kojem možete prijaviti ukoliko dođe do curenja vašeg/dečijeg privatnog sadržaja. Pored toga, Net patrola vam omogućava da anonimno ili javno prijavite svaku sumnju na nezakonit sadržaj povezan sa seksualnim iskorišćavanjem dece na internetu.
Šta ako je sa druge strane ekrana predator?
Kada su deca i adolescenti uključeni u seksting, postoji ozbiljan rizik da sa druge strane ekrana bude predator – osoba koja koristi različite manipulativne taktike da bi pridobila poverenje, pristupila privatnim informacijama ili intimnom sadržaju, i zatim iskoristila žrtvu. Ovaj scenario može imati ozbiljne posledice za mlade ljude, kako emocionalne tako i fizičke.
Isto tako, ukoliko intimni sadržaj dospe u ruke osobe sa lošim namerama, može doći do pokušaja iznude ili manipulacije, poznatog kao „sextortion„, kada predator preti da će podeliti sadržaj ako mu osoba ne pošalje više materijala ili ne učini nešto drugo.
Šta ako ne stane na tome – sextortion?
Nakon što osoba dobije pristup intimnim slikama, može pokušati da ucenjuje ili manipuliše vlasnikom sadržaja. Ovo može dovesti do dugotrajnog straha, stresa i osećaja nemoći kod žrtve, a u nekim slučajevima čak i do ozbiljnih psihičkih posledica, poput depresije ili anksioznosti.
Iako počinje online, ovakva vrsta manipulacije može dovesti do susreta uživo, što predstavlja dodatnu opasnost. Predator može nagovoriti dete ili adolescenta da se sastane sa njim, što može rezultirati fizičkim zlostavljanjem. Ova situacija se može dogoditi jer je dete već emocionalno vezano ili zbog postojećih pretnji koje izazivaju strah.
Šta se dešava na polju mentalnog zdravlja?
Kada mladi postanu svesni da su njihovi privatni trenuci dostupni drugima, često se suočavaju sa osećajem sramote, krivice i bespomoćnosti. Ovaj pritisak može ozbiljno uticati na njihovo samopouzdanje, mentalno zdravlje i društveni život. Neretko dolazi do osećaja izolacije i straha od osude, što može da dovede do anskioznosti, depresije, samopovređivanja, suicidalnih misli i ponašanja i drugih povezanih problema.
I šta onda sa budućnosti?
Čak i kada intimni sadržaj nije podeljen, rizik od otkrivanja može ostati. Ako takav sadržaj dospe u javnost, može ozbiljno narušiti reputaciju osobe, uticati na njihove profesionalne mogućnosti, buduće obrazovanje, pa čak i odnose sa porodicom i prijateljima. Internet ima dugoročno pamćenje, a slike ili video zapisi mogu ostati dostupni godinama.
Koje aplikacije se najčešće koriste za seksting?
Aplikacije za seksting su uglavnom iste one koje mladi i odrasli koriste za svakodnevnu komunikaciju. Popularnost ovih aplikacija zavisi od njihovih funkcionalnosti, nivoa privatnosti koji nude i mogućnosti za brisanje sadržaja. Evo nekih od najčešće korišćenih aplikacija za seksting:
krivanja može ostati. Ako takav sadržaj dospe u javnost, može ozbiljno narušiti reputaciju osobe, uticati na njihove profesionalne mogućnosti, buduće obrazovanje, pa čak i odnose sa porodicom i prijateljima. Internet ima dugoročno pamćenje, a slike ili video zapisi mogu ostati dostupni godinama.
1. Snapchat
Snapchat je jedna od najpopularnijih aplikacija za seksting, naročito među mlađom populacijom, zbog svoje glavne funkcije – automatskog brisanja poslatih poruka, fotografija i video zapisa nakon što ih primalac pregleda. Ova funkcija stvara osećaj privremenosti i privatnosti. Međutim, i dalje postoji mogućnost da druga osoba napravi screenshot i tako sačuva sadržaj.
PROČITAJTE VIŠE: Snapchat roditeljska kontrola: Kako zaštiti decu na Snapchat-u?
2. Instagram (Direktne poruke)
Korisnici mogu slati fotografije i snimke koje nestaju nakon pregleda, što dodatno podstiče seksting. Ipak, opcija za screenshot je i dalje dostupna, pa privatnost nije zagarantovana.
Takođe, Instagram omogućava Vanish sistem rada koja omogućava slanje poruka koje nestaju. Dakle, dok je uključen ovaj sistem, poruke u chatu nestaju nakon što oba korisnika napuste chat.
PROČITAJTE VIŠE: Instagram roditeljska kontrola: Detaljan vodič za roditelje
3. WhatsApp
WhatsApp nudi visok nivo enkripcije, što ga čini popularnim za privatne razgovore, uključujući seksting. Funkcija za self-destruct poruke i fotografije koje nestaju nakon jednog pregleda dodatno povećava osećaj sigurnosti. Međutim, sadržaj i dalje može biti sačuvan putem snimaka ekrana kao i u većini ovih aplikacija.
4. Telegram
Telegram nudi funkciju „tajni razgovori“ koja koristi end-to-end enkripciju, omogućavajući korisnicima da šalju poruke koje se automatski brišu nakon određenog vremena. Telegram, takođe omogućava slanje fotografija i video zapisa koji nestaju.
5. Facebook Messenger
Iako više nije toliko popularan među mladima, i dalje je aplikacija koja se često koristi. Facebook Messenger nudi opciju zahvaljujući kojoj poruke nestaju nakon što su pročitane, dobijate obavještenje ukoliko je napravljen screenshot, a omogućena je i end-to-end enkripcija. Sve to omogućava na izgled bezbednu razmenu poruka, ali i rizike koje dolaze sa tim.
Umesto zaključka: Kako biti odgovoran roditelj u digitalnom svetu?
Sigurni smo da ste svesni već da kao roditelji imate ključnu ulogu u prevenciji sekstinga i digitalnom obrazovanju dece. S obzirom na složenost digitalnog sveta, evo strategija koje će pomoći roditeljima kada je u pitanju seksting među decom i adolescentima:
Redovno razgovarajte sa decom o internetu i privatnosti.
Otvoreni razgovori su ključni za izgradnju poverenja. Objasnite im šta je seksting, zašto može biti rizičan i kakve posledice može izazvati.
Postavite pravila o korišćenju digitalnih uređaja.
Dogovorite se o pravilima korišćenja telefona i društvenih mreža. Deca će lakše razumeti granice kada su one jasno postavljene.
Naučite decu o privatnosti na internetu.
Objasnite im kako funkcioniše digitalna privatnost i da informacije objavljene na mreži mogu ostati prisutne zauvek.
Podstičite kritičko razmišljanje o posledicama.
Razgovarajte o stvarnim primerima gde su posledice sextinga bile ozbiljne i objasnite im da svaka slika može imati dugoročan uticaj.
Koristite Ariel Phone telefone.
Postoji niz aplikacija koje omogućavaju roditeljima nadzor nad onim što njihova deca rade na internetu. Međutim, samo Ariel Phone je uređaj omogućava roditeljima da prate aktivnosti svoje dece, ograniče pristup određenim aplikacijama, postave vremenska ograničenja za korišćenje uređaja i dobiju uvid u ono što se deli. Ariel Phone nudi niz alata koji olakšavaju postavljanje granica u vezi sa korišćenjem interneta i sprečavaju deljenje privatnih i osetljivih informacija.
Ono što Ariel Phone izdvaja jeste fokus na očuvanju poverenja između roditelja i dece. Ovaj telefon pruža alate za prevenciju sekstinga, a roditelji mogu diskretno da nadgledaju korišćenje uređaja i obezbede mirno digitalno okruženje. Ariel Phone je dizajniran tako da deca osećaju podršku, a roditelji imaju sigurnost.
I na kraju, budite uzor svojoj deci.
Deca uče iz primera. Kada roditelji koriste tehnologiju odgovorno i ne dele privatne informacije nepromišljeno, deca će verovatnije slediti taj primer.